Kategoriler
Uncategorized

ETİCART SİTESİNİN FAYDALARI

E-TİCARET SİTESİ NEDİR ?

E-ticaret sitesi, ürünlerinizi ziyaretçilerinize tanıtmanızı, perakende olarak satmanızı sağlayan dinamik web tasarım ürünüdür. E-ticaret sitesi sayesinde müşterilere çok kısa bir süre içerisinde hızlı ve kolay bir alışveriş imkanı sunabilirsiniz. Tedarik ettiğiniz ürünleri çeşitli kargo firmaları vasıtası ile tüketicilere gönderebilirsiniz. E-ticaret sitesi sahibi olarak satışa çıkartmak istediğiniz ürünlerin fotoğraflarını, teknik özelliklerini ve kargo olanaklarını açıklamalarıyla birlikte sitenize ekleyebilirsiniz.

Günümüzde insanlar faturalarını ödemekten tutun da ders notlarına bakmaya kadar interneti kullanır oldular hal böyle iken e-ticaret sitelerinin ortaya çıkmaları hiç de şaşırtıcı olmadı. Müşteriler böylece kısıtlı olan vakitlerini kalabalık alışveriş merkezlerinde harcamak yerine evlerinden veya ofislerinden çok kısa sürede alışveriş imkanı sunan e-ticaret sitelerine başvurmaktadırlar. E-ticaret siteleri sayesinde kullanıcılar bulundukları bölgede veya ülkede olmayan ürünlere de sahip olabilirler.

E-TİCARET SİTESİ İÇİN GEREKENLER NELERDİR ?

E-ticarete başlamak için öncelikli olarak internet bağlantısı olan bir bilgisayara ihtiyacınız vardır. Sıra geldi satış yapacağınız alanı ve pazarlayacağınız ürünleri belirlemeye. Satış yapacağınız alan ve hedef pazarınız aynı olmalıdır. Satış yapacağınız alan Türkiye fakat hedef pazarınız yurt dışıysa kargolarınızın ağırlıkları, hacimleri gibi konular büyük önem taşır. Bu nedenle hedef pazarınızın satış yapacağınız ülke olması sizin yararınıza olacaktır.

Piyasada e-ticaret sitenizi paketleri halinde hazırlayan bir çok şirket vardır bunlardan birine başvurabileceğiniz gibi yeterli bilgiye sahipseniz kendi sitenizi kendiniz de yapabilirsiniz. Tasarım paketlerinden birini satın almaya karar verdiğinizde tasarım ve özellik olarak piyasadaki rakiplerinizden daha farklı olmanız gerekmektedir, bu sayede müşteriler sizi daha kolay fark edebilir. Müşterilerinize bir çok ödeme imkanı sunmalısınız; havale, kredi kartı veya kapıda ödeme gibi. E-ticaret sitenizde müşterilerinize kredi kartı kolaylığını tanımak istiyorsanız çeşitli bankalardan sanal pos almanız da gerekmektedir ki ülkemizde bir çok banka sanal pos imkanını size vermekten zevk duyacaktır.

Müşterilerinizin e-ticaret sitenizden aldıkları ürünleri onlara göndermek için özel kuryeler veya kargo firmalarıyla çalışmalısınız. Çalışacağınız kargo firmalarının ulaşım ağı ve güvenliğinden emin olmalısınız. Müşterinize kargosunun yola çıktığını nerede olduğunu bildiren bir e-mail göndermelisiniz, kargolarının gecikmesi durumunda müşterinize tahmini gecikme süresini bildirmelisiniz. Müşterilerinizin garanti şartlarını ve iade koşullarını öğrenmesi için bu bilgileri sitenize eklemelisiniz.

E-TİCARET SİTESİYLE YAPILAN TİCARETİN NORMAL TİCARETLE FARKLARI NELERDİR ?

E-ticaret sitesiyle yapılan ticaretin normal ticarete göre en büyük farkı hızıdır, e-ticaret normal ticarete göre çok daha hızlıdır; kullanıcılar aradıkları ürünlere dakikalar içerisinde ulaşır daha önce ürünleri satın alan kişilerin yorumlarından yola çıkarak ürün hakkında fikre sahip olurlar. E-ticaret siteleriyle çevrimiçi olarak yapılan ticaret normal ticarete göre çok daha hızlıdır. Tedarikçinin bir ofis veya mekana ihtiyaç duymadan bilgisayar ve internet olan her yerden çevrim içi alışveriş merkezi oluşturmasına olanak sağlar. İnternet gibi global bir ortamda ekonomik dalgalanma olmayacağından enflasyon nedeniyle bir zarar oluşmaz.

E-TİCARET SİTESİNİN FAYDALARI NELERDİR ?

Müşterilerin talep ettikleri mal ve hizmetin kendilerine normal ticarete ulaşması çok daha hızlıdır. İnternet üzerinden verilen ve işlenen siparişler geleneksel siparişe oranla daha hızlı işlenir. E-ticaret siteleri sayesinde bulunduğunuz yerde olmayan ürünleri uluslar arası olarak tedarik edebilirsiniz. E-ticaret siteleri 7 gün 24 saat alışveriş olanağı tanıdığından kullanıcılar kendileri için en uygun zamanda alışveriş yaparlar böylece zaman tasarrufu etmiş olurlar.

E-TİCARET SİTESİNİN SATICI TARAFINDAN AVANTAJLARI NELERDİR  ?

Satıcıların ürünlerini pazarlayabileceği yeni bir ortam hazırlar, ürünleri hakkında detaylı bilgileri sanal ortamdan daha kolay verir. E-ticaret sitesi sahipleri hiç stok bulundurmadan kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda satış yapabilir, herhangi bir kullanıcının talep ettiğin ürünü sipariş size geldikten sonra alıp müşterinize gönderebilirsiniz. E-ticaret sitesi sayesinde ofis, ofis elemanı, elektrik, telefon gibi giderler olmadığından genel yönetim maliyetleriniz düşecektir. Sanal iş dünyasındaki mağaza kirası, personel gideri olmadığından bu durum fiyatlara da yansımaktadır, rakiplerinize göre daha uygun fiyatta satışa koyacağınız ürünler sayesinde daha fazla müşteriye sahip olabilirsiniz. Her an yeni müşteri bulma imkanı çok yüksektir.

E-ticaret sitelerinin en büyük avantajlarından biri de çok rahat reklam yapabilmeleridir. İnternet reklamlarıyla düşük maliyetle daha geniş kitlelere reklam yapabilirsiniz, çeşitli sitelere vereceğiniz reklamlar tıklama karşılığı ücretlendirilebileceği gibi aylık olarak da ücretlendirilebilir. Müşterilerinize reklamlarınızı iletmenin başka bir yolu da çevrimiçi olarak hazırlayabileceğiniz broşürlerdir. Daha sonra broşürlerinizi müşterilerinize e-mail yoluyla da gönderebilirsiniz.

E-TİCARET SİTESİNİN KULLANICI TARAFINDAN AVANTAJLARI NELERDİR ?

E-ticaret sitelerinde işlemler normal ticarete göre daha hızlı olur bu nedenle günümüzde e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak daha çok tercih edilir oldu. Müşteriler e-ticaret siteleri sayesinde kısıtlı olan vakitlerini kalabalık alışveriş merkezlerinde aradıklarını bulmakla harcamıyor, sadece ihtiyaçları olan ürünleri aldıkları için daha karlı çıkıyorlar. Ayrıca e-ticaret siteleri sayesinde müşteriler çok kısa zamanda çok daha fazla marka ve ürün inceleyebilmektedirler. Müşteriler daha önce ürünleri almış kullanıcıların bıraktığı yorumlar müşterilerinizin o ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi  olabilir.

E-ticaret siteleri müşteri açısından internet ortamında birden fazla alışveriş yapabileceği ortam olduğundan rekabet nedeniyle düşük fiyata ürün alım imkanını sunar. Bulunduğu ortamdan dışarı çıkmadan çok kısa sürede çok fazla ürün görerek alışveriş yapma olanağı tanır.

Bir yanıt yazın